Το σχολείο μας

Το σχολείο μας ιδρύθηκε ως Τ.Ε.Ε. Ειδικής Αγωγής Δράμας, στις 13-10-2006 με το ΦΕΚ 1509/τομ. Β΄ και την απόφαση 100295/Γ6/29-09-2006. Στη συνέχεια, το 2013, μετονομάστηκε σε Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο με Λυκειακές Τάξεις με τον Νόμο υπ' αριθμόν 4186 "Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις", που δημοσιοποιήθηκε στο ΦΕΚ 193/Α/17-09-2013. Και από το 2017 μετατράπηκε και μετονομάστηκε σε Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο - Λύκειο Δράμας με την ΚΥΑ 100575/Δ3/2017 - ΦΕΚ 2103/β/19-6-2017.

Σκοπός της λειτουργίας μας είναι η φοίτηση ατόμων με δυσκολίες μετρίου επιπέδου. Προϋπόθεση για να φοιτήσει ένα άτομο στο σχολείο μας, είναι να έχει κατακτήσει σε ικανοποιητικό βαθμό τις βασικές ακαδημαϊκές δεξιότητες όπως είναι η ανάγνωση, η γραφή και τα μαθηματικά.

Το σχολείο μας λειτουργεί με τους παρακάτω Τομείς και Ειδικότητες:

Τομέας Πληροφορικής:

1) Τεχνικός Η/Υ και Δικτύων Η/Υ

Τομέας Διοίκησης και Οικονομίας:

1) Υπάλληλος Τουριστικών Επιχειρήσεων

Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος:

1) Τεχνικός Φυτικής Παραγωγής

2) Τεχνικός Ανθοκομίας και Αρχιτεκτονικής Τοπίου

Τομέας Εφαρμοσμένων Τεχνών:

1) Επιπλοποιίας - Ξυλογλυπτικής

2) Γραφικών Τεχνών

Τομέας Υγείας - Πρόνοιας - Ευεξίας:

1) Αισθητικής Τέχνης

Απαραίτητη προϋπόθεση για τη φοίτηση στο σχολείο Ειδικής Αγωγής είναι η γνωμάτευση από ΚΕΔΔΥ.

Σύμφωνα με το νέο Νόμο :

Το σχολείο μας μετονομάζεται σε ΕΙΔΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΟ ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΕ ΛΥΚΕΙΑΚΕΣ ΤΑΞΕΙΣ

ΝΟΜΟΣ ΥΠ. ΑΡΙΘ. 4186 Αναδιάρθρωση της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και λοιπές διατάξεις. ΦΕΚ 193 Α/ 17-9-2013

α) Τα Ειδικά Επαγγελματικά Γυμνάσια (ΕΕΓ), στα οποία εγγράφονται απόφοιτοι δημοτικού σχολείου γενικής ή ειδικής εκπαίδευσης και στα οποία η φοίτηση περιλαμβάνει πέντε τάξεις. Στα γυμνάσια αυτά εφαρμόζεται πρόγραμμα για την ολοκλήρωση της εννιάχρονης υποχρεωτικής εκπαίδευσης και την παροχή επαγγελματικής εκπαίδευσης.

Τα ΕΕΓ ανήκουν στην υποχρεωτική εκπαίδευση και είναι ισότιμα με τα Ειδικά Γυμνάσια, χορηγούν δε στο πέρας της Δ΄ τάξης τίτλο Απολυτηρίου Γυμνασίου και στην Ε΄ τάξη, πτυχίο με Επαγγελματικά δικαιώματα επιπέδου 2β.

Στην Ε΄ τάξη θεσμοθετείται η πρακτική άσκηση, με την υποστήριξη των σχολικών συνεταιρισμών με στόχο τον εμπλουτισμό των δεξιοτήτων των μαθητών και την απόκτηση επαγγελματικής εμπειρίας.

Όταν ο μαθητής ολοκληρώσει τη φοίτησή του, εγγράφεται στη Β΄ τάξη του Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου και του Επαγγελματικού Λυκείου (ημερήσιου ή Εσπερινού), κατόπιν εισήγησης του ΚΕΔΔΥ, σε ειδικότητα αντίστοιχης ομάδας προσανατολισμού.

Σε περίπτωση που ο μαθητής επιθυμεί να φοιτήσει σε ειδικότητα διαφορετικής ομάδας προσανατολισμού, ενώ έχει ολοκληρώσει τη φοίτησή του στο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο, θα εγγραφεί στην Α΄ τάξη του Ειδικού Επαγγελματικού Λυκείου ή του Γενικού Επαγγελματικού Λυκείου.

β) Τα Ειδικά Επαγγελματικά Λύκεια (ΕΕΛ), στα οποία εγγράφονται απόφοιτοι του Επαγγελματικού Γυμνασίου και των Ειδικών και Γενικών Γυμνασίων και Λυκείων. Στα λύκεια αυτά η φοίτηση περιλαμβάνει τέσσερις τάξεις κατ' αντιστοιχία με το Εσπερινό Επαγγελματικό Λύκειο. Στα ΕΕΛ χορηγείται στους αποφοίτους τίτλος απολυτηρίου Λυκείου και πτυχίο με επαγγελματικά δικαιώματα επιπέδου 3.

e-max.it: your social media marketing partner